menusearch
2shahid.ir

فعالیت موسسه

جستجو
صفحه اصلی
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ ۸:۴:۲۴
(1)
(0)
فعالیت موسسه
بسمه الله الرحمن الرحیم
خلاصه گزارش فعالیتهای گروه فرهنگی تبلیغی شهیدین باهنر و ایرانمنش
(((سرنوشت حتمی عبارت از آن است که بار دیگر تمدن اسلامی بر بخش عظیمی از دنیا پرتو خود را بگستراند.)))
(رهبر معظم انقلاب مدظله العالی)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
              در راستای تبلیغ علوم و معارف حقه الهی و پرنمودن بخشی از خلاهای فراوان در حیطه فرهنگ و مذهب استان کرمان و ضرورت مبارزه و ایستادگی در برابر جنگ نرم و هجوم همه جانبه فرهنگی و اعتقادی دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی، با توفیق الهی و به همت جمعی از فضلای کرمانی، از سال 1384 گروه فرهنگی تبلیغی شهیدین باهنر و ایرانمنش تاسیس شد.
              پس از جلسات متعدد و هم فکری مستمر، فعالیتها و برنامه های خاص فرهنگی و تبلیغی گروه آغاز شد که ذیلا به آنها اشاره می گردد:
1-  شورای مرکزی:
              شورای مرکزی گروه با 10 نفر از طلاب استان کرمان تشکیل و با تهیه اساسنامه و تعیین راهبردها، اهداف و برنامه ها و وظایف آتی خود را مشخص نمود. بطوری که مدیریت و نظارت بر برنامه ها و فعالیتهای کارگروه هر طرح را بر عهده گیرد و ضمن ارتباط با اساتید و مراکز فرهنگی، وظایف خود را به انجام رساند.
2- تشکیل کارگروه تبلیغ:
 • ضرورت: بی شک یکی از اصلی ترین رسالتهای حوزه هدایتگری و رساندن سخن و پیام دین به دین داران است. از بین شیوه های مختلف تبلیغ، مواجهه چهره به چهره با مردم و ارتباط گرم و عاطفی با مردم کارایی بالایی دارد.   از نظر رهبر فرزانه انقلاب(مدظله الشریف)  مهم ترین ابزار تبلیغ دین ارتباط عاطفی و مشفقانه روحانیت با مردم است. در این راستا گروه شهیدین پس از تعامل با مسئولین آموزش و پرورش کرمان ، فعالیتهای از پیش برنامه ریزی شده خود را آغاز نمود که ذیلا به آنها اشاره می گردد:
2-1- تبلیغ در مدارس(کلاس داری):
              این مجموعه در اولین گام پس از هماهنگی های لازم با سازمان آموزش و پرورش و حوزۀ علمیۀ کرمان ، برنامۀ تبلیغی خود را در مدارس و با استفاده از نیروهای مجرب و دلسوز و سازماندهی آنها آغاز کرد که خوشبختانه تاکنون مورد استقبال مسئولان آموزش و پرورش قرار گرفته است.
فعالیتها بدین شرح است که:
سالتعداد مبلغینآمار گروههای هدف به نفر                                                (دانش آموزان پسر دبستان، راهنمایی، دبیرستان استان)تعداد مدارس
1385181000036
1386261500052
1387451500045
1388942800094
1389(شش ماهه اول)501500050
1390   
 
 
        2-2- طرح استمرار:       
              مبلغین هر مدرسه برای تداوم ارتباط با دانش آموزان به طور متوسط هر دو ماه یکبار به مدت دو روز در مدارس حاضر شده و برنامه های خود را پی گیری می کنند.
          2-3- آموزش نیروهای سازمان آموزش و پرورش:
              مدیران دلسوز و متدین سازمان آموزش و پرورش کرمان در مسیر گسترش همکاری خود با گروه شهیدین چند دوره از برنامه های آموزشی خود را به این مجموعه واگذار کرده است. (به شرح زیر)
نوع آموزشسالتعداد نفرات
ضمن خدمت معلمین1388 -  13895400
نیروهای بدو خدمت13891400
سرباز معلمین1389600
کلاسهای مهدویت برای فرهنگیان1388 -  1389700
 
 
             2-4-  برگزاری اردوهای دانش آموزی:
نوع اردوسالتعداد نفرات
اردوهای خارج از استان13892300
اردوهای داخل استان1387- 1388- 13898100
 
 
2-5- ارتقاء سطح علمی و تخصصی مبلغان مدارس:
              ضمن آنکه متناسب با هر دورۀ تبلیغی (ماه مبارک رمضان، ماه محرم، ماه صفر و تابستان)    بسته های فرهنگی شامل کتاب ، نرم افزارهای آموزشی و فیلم ، در اختیار مبلغین قرار داده شده است؛ برای افزایش مهارتهای مبلغین و عملکرد بهتر آنها در سال 88-1378 کارگاههای روش تدریس، روانشناسی جوان و نوجوان؛ و کلاسهای تربیت مربی مهدویت در سال 89- 1388 برگزار شده است.
2-6- برنامه های آینده:
              الف) برنامه ریزی فرهنگی جهت مدارس خاص(تیزهوشان، شاهد، نمونه مردمی) که تاکنون کارگروه مربوطه، طرح اجمالی را تدوین نموده و در صورت تایید آموزش و پرورش طرح تفصیلی تدوین شده و اقدامات اجرایی آن انجام خواهد گرفت.
              ب) طرح ایجاد سامانه اطلاع رسانی(پیام کوتاه) فرهنگی با هدف ارتباط و تغذیه فرهنگی معلمین و فرهنگیان استان کرمان
              ج) ایجاد کارگاههای مهارتی و آموزشی مورد نیاز مبلغین مدارس با همکاری اساتید موسسه پژوهشی امام خمینی(ره)
   3- طرح ارتقاء و انسجام:
 • ضرورت: طلاب امروز نسبت به نسل های قبل از دغدغه های ذهنی بیشتری برخوردارند و انگیزه های متفاوت و گاه متعارض که ناشی از جدا شدن از خانواده، عدم­آشنایی با فضای­حوزه ، عدم بینش کافی در مورد اهداف حوزه و...می باشد، تهدیدی جدی برای آینده تحصیلی آنان به شمار می رود. برای جلوگیری از هدر رفتن استعدادها و توانایی ها ضروری است که فضلای سطوح بالا ، تحت یک برنامه مشخص، طلاب دوره های پایین تر را در ارتقاء کیفیت آموزش و اخلاق کمک نمایند و ضمن شناسایی و پرورش استعدادها، آنان را در فعالیتهای مختلف و متناسب حوزوی مورد استفاده قرار دهند .
 • ابعاد طرح:
          الف) شناسایی:
 1. شناسایی طلاب جدید الورود و سایر طلابی که دوره تحصیلی آنها ادامه دارد.
 2. شناسایی فضلای جوان حوزه که علاوه بر صلاحیتهای اخلاقی از نظر علمی نیز در سطح قابل قبولی هستند.
 3. شناسایی اساتید و علمای کرمانی.
            ب) ارتباط و انسجام:
                ایجاد فضای ارتباط با سه سطح یاد شده و استفاده از فضلای جوان و اساتید جهت ارتقاء علمی و اخلاقی گروه هدف.
               ج) ارتقاء:
                   بخش اصلی طرح برنامه ریزی، جهت دهی، مهارت افزایی، و کمک به رشد علمی و اخلاقی طلاب و همچنین ایجاد برنامه های خاص برای طلاب مستعد که از طریق مشاوره، برگزاری کارگاه و ارائه برنامه های مطالعاتی صورت می گیرد.
 • اقدامات انجام شده:
              از سال گذشته طی حدود 20 جلسه توسط کار گروه طرح مذکور، مطالعات طرح انجام گرفته و از ابتدای امسال کار شناسایی شروع شده که به فراخور نیاز  ادامه خواهد داشت. همچنین:
 • جلسه عمومی با فضلای جوان (سطح ب) و چندین جلسه تخصصی با ایشان برگزار شده است و در صورتی که امکانات اجازه دهد این جلسات به شکل مستمر ادامه خواهد یافت.
 •  ارتباط با اساتید به حسب جایگاه و به هدف دریافت نقطه نظر است و دیدگاههای ایشان به شکل جلسات اختصاصی مصاحبه و با حضور یک تیم و ضبط جلسات برگزار شده که تا کنون با بیش از 40 نفر از اساتید و فعالان فرهنگی با سابقه از روحانیون کرمان این ارتباط ایجاد شده است.
 • از ابتدای سال تحصیلی بخش ارتباط مداوم فضلاء با طلاب جدید الورود استان کرمان در سطح 5 مدرسه آغاز شده که به مرور افزایش خواهد یافت.
 • ضمنا" این طرح با مشاوره حجج اسلام و المسلمین مهدوی کرمانی(زیدعزه) و سید رضا موسوی(زیدعزه) در حال اجرا است.
4- تشکیل کارگروه « پژوهشهای فرهنگی»
 • ضرورت : عرصه فرهنگ مانند بسیاری از عرصه ها از پیچیدگیهای خاصی برخوردار است. در حیطه مسائل نظری فرهنگ ابهامات و سوالات زیادی وجود دارد که پژوهش و تحقیق در باره آنها ضروری است. این مسأله از آن جهت دارای اهمیت است که در بسیاری از موارد به دلیل ضعف بنیانهای تئوریک و نظری در عرصه فرهنگ و روشن نبودن چارچوب و دامنه فرهنگ اسلامی فرهنگهایی­با مبانی ­التقاطی به نام فرهنگ دینی­در­جامعه ترویج     می­شود. بدین­جهت­،یافتن پاسخ های عمیق برای سوالات اساسی که در این زمینه وجود دارد موضوع فعالیت جمعی از اعضای مجموعه قرار گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد جهت هدف گذاری ، تعیین مراحل و موضوعات و تدوین آیین نامه پژوهشی، گروه آماده فعالیت علمی و تحقیقاتی در این باره می باشد.
5- ارتباط با گروههای فرهنگی، دینی
              در پایان این گزارش لازم بذکر است که گروه فرهنگی،تبلیغی شهیدین برای آشنا شدن با فضای فعالیتهای فرهنگی کرمان و شناسایی فعالان عرصه فرهنگ، جلسات مکرر با برخی گروههای فرهنگی آغاز کرده که این ارتباط در یک مورد به همکاری برای تدوین سند فرهنگی استان کرمان منجر شده است. این مجموعه علیرغم نوپایی و کمبود امکانات در برنامه هایی نظیر ساماندهی برنامۀ فرهنگی اعتکاف در شهر کرمان در سالهای اخیر و بخش پاسخگویی به شبهات نمایشگاههای متعدد فرهنگی کرمان و... نقش موثری ایفا کرده است .
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ضرورتهای پیش روی
1- تأسیس بانک اطلاعات :
 • ضرورت : هر مجموعه برای دستیابی به اهداف خود باید اطلاعات کامل و به روز از ظرفیت نیروی انسانی و حوزه های مرتبط با کار و اهدافش در اختیار داشته باشد تا پژوهشگران و طراحان آن مجموعه با دید روشن گام بردارند.تعداد طلاب کرمان، وضعیت آموزشی ، گرایشات تحصیلی و زمینه های پژوهشی، مهارتها و توانمندی های فردی، وضعیت معیشتی و ... از اموری است که اطلاع از آن در نحوه برنامه ریزی تأثیر بالایی دارد و جهت استفاده از آن باید به صورت متمرکز به جمع آوری و نگهداری آن اقدام کرد.
2- طرح تدوین «تاریخ انقلاب اسلامی حوزه علمیه و علمای کرمان»
 • ضرورت : ثبت سوابق درخشان و شاخصه های ارزشمند هر نهاد سرمایه ای ارزشمند است که انگیزه ها ی مثبت و همت اعضای مجموعه و علاقه مندان به آن را تعالی می بخشد.در اهمیت این اقدام همین بس که استعمار برای استیلا بر جوامع اسلامی حافظه تاریخی مسلمانان را با ترفندهای مختلف پاک کرده  و ارتباط فکری آنان با گذشته پرافتخارشان را قطع کرد . کرمان و حوزه علمیه کرمان دارای سوابقی  پرافتخار و همچنین علمایی بزرگ است که علاوه بر برخورداری از ابعاد علمی و اخلاقی والا، در مقاطع مختلف تاریخی اثر گذار و جریان ساز بوده اند که اطلاع از آن برای هر کرمانی مایه مباهات و عامل ایجاد انگیزه می باشد.
 
والسلام