menusearch
2shahid.ir

طرح درس متوسط اول ودبستان ومتوسطه دوم

جستجو
صفحه اصلی
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ ۸:۴۳:۲۱
۱۳۹۶/۱/۲۷ یکشنبه
(0)
(0)
طرح درس متوسط اول ودبستان ومتوسطه دوم
طرح درس متوسط اول ودبستان ومتوسطه دوم

طرح درس های ویژه محرم  (فیلم  -عکس -چند رسانه ایی)

 

                   

 

    متوسطه اول                                                                  از اینجا دانلود کنید

 

       متوسطه دوم                                                                   از اینجا دانلود کنید

 

     دبستان                                                                           ازاینجا  دانلود کنید 

 

     راهنمایی                                                                        ازاینجا دانلود کنید

 

بسمه تعالی

متن طرح نامه متوسطه اول محرم 1394هجری شمسی

 

بچه ها سلام بنده .... هستم از قم مزاحمتون شدم از طرف موسسه شهیدین شهید باهنر و ایرانمنش. به این مدرسه اعزام شدیم تقریبا 5 روز هم در این مدرسه مشغول فعالیت هستیم و دوباره به قم می رویم تا پایان کلاس امروز سه نفر انتخاب می شوند که یک هدیه ویادگاری تبرکی که از قم اوردیم بهشون تقدیم می کنیم انشاء الله در همایشی که در مزار شهداء برگزار می شود.

خوب حالا برای اینکه با هم بیشتر آشنا شویم. دوستان عزیز یکی یکی و فوری با صدای بلند خودشون را معرفی کنند و شغل آینده شان را هم که دوست دارند بفرمایند...

دوستان من اینکه شغل آینده شما پرسیدم برایم خیلی مهم بود که بفهمم شما در آینده به چه کاری مشغول خواهید شد. چون شغل ما خیلی از اعمالِ ما را تشکیل می دهد و ما با این اعمال خیلی کار داریم

دوستان کسانی که به همین حرفهایی که الان میخواهم بگویم گوش بدهند به راحتی می توانند پاسخ سوالاتی را که در آخر بحث می پرسم را بدهند چون ان شاء الله قرار است یک اردو داشته باشیم و از هر کلاس چند نفر را ببریم (مثلا سه نفر یا بیشتر) و در آن اردو جوایزی را که متبرک به حرم اهل بیت علیهم السلام هست را به شما اهداء کنیم لذا خوب گوش کنید تا بتوانید مطالب را خوب بفهمید و خوب هم جواب دهید تا جزء اردویی ها و جایزه دارها شوید.

همه با هم بسم الله الرحمن الرحیم بگوئیم

بچه همین که گریه می کرد مادرش دوان دوان می آمد و او را در آغوش می گرفت و نوزادش می کرد و قربون صدقه اش می رفت وقتی بچه شیرخوارش را ساکت می کرد و می خواباند دوباره سراغ کارش میرفت. بعد از چند دقیقه دوباره که بعد از چند دقیقه دوباره که بچه صدایش یک کم بلند میشود  دوباره مادر دوان دوان با چه محبت و مهربانی سراغ بچه می آمد و ایندفعه فهمید که بچه اش جایش را خیس کرده ای کاش دفقط خیس کرده بود بلکه خرابکاری کرده بود مادر با چه عشقی بچه اش را نوازش میکرد و کهنه و پوشک او را عوض میکرد بدون هیچ ناراحتی و شکایتی حضرت عیسی این صحنه را تماشا میکرد و لذت میبرد تعجب میکرد از این همه عشق و محبت و مهربانی که این مادر نسبت به بچه اش داشت. خداوند متعال به حضرت عیسی وحی کرد ای عیس میدانی چه کسی این مهربانی را در دل مادر قرار داده است حضرت عرض کرد خدایا شما بفرمایید بگویید خداوند متعال فرمود این مهربانی را من به او داده ام البته این یک ذره از مهربانی خودم است

(بچه ها میدانید که مهربانی خداوند به اندازه آبهای دریا است و مهربانی مادر به اندازه یک قطره آب)

خلاصه خدای متعال فرمود: میخواهی همین یک ذره مهربانی که به مادر داده ام را از او بگیرم تا ببینی چه میشود؟ عرض کرد: بله

حضرت عیسی نگاه میکرد دید که بچه دارد گریه میکند و مادر هم صدای او را میشنود ولی اصلا سرزاغ بچه نمیرود بچه جیغ میکشد وادر هم عین خیالش نیست و مشغول کار خودش است و بعضی وقتها زیر زبانش میگوید ساکت باش اه چه قدر گریه میکنی؟ اعصابم را خورد کردی الان می آیم یک دونه میزنم توی دهنت تا ساکت شوی وقتی حضرت عیسی این را شنید گفت خدایا  مهربانی مادر را برگردان که الان این بچه آسیب میبیند خدا هم در جا مهربانی او را برگرداند یکدفعه حضرت دید مادر با چه اضطرابی دوان دوان رفت سراغ بچه اش و او را توی بغلش گرفت و شروع کرد به نوازش عزیزم چرا گریه میکنی مادر برات بمیره! چرا چشاش سرخ شده...

یا یک داستان دیگری هست که مردی ازدواج کرد ولی زن او از مادر این مرد بدش می آمد تا جایی که به شوهرش گفت باید مادرت را بکشی و الا از تو جدا میشوم. این مرد هم چون همسرش را خیلی دوست میداشت تصمیم به کار وحشتناکی گرفت یعنی برود و مادرش را در چاه بیندازد تا کسی هم متوجه نشود وقتی مادرش را در چاه انداخت صدایی از درون چاه بیرون می آمد که پسرم عزیزم برو عقب باش توی چاه نیفتی این مهربانی مادر به اندازه ی قطره است در برابر مهربانی خدای متعال که به اندازه ی دریاست حالا ببینید خدای مهربان چقدر مهربان است.

البته بچه ها حواسمان باشد این مهربانی فوق العاده ی خدا تعالی با عث نمیشود که همه ی ما انسانها را به بهشت برویم که در ادامه حرفهایم توضیح میدهم که چرا همه به بهشت نمیرویم.

ما انسانها چند سالی در این دنیا هستیم و بعدا می میریم و بعد از مرگ زندگی جدید و تازه ای را آغاز میکنیم.

بچه ها این چند سالی در این دنیا هستیم و بعدا می میریم و بعد از مرگ زندگی جدید و تازه ای را آغاز میکنیم.

بچه ها این چند سالی که در دنیا هستیم عین باد میگذرد. حضرت عزیر علیه السلام با الاغش (همه داستانش رو شنیدید) داشت از خرابه ای میگذشت اسکلتهایی را دید و به خدا متعال عرض کرد چگونه این استخوانها زنده میشوند؟ خدا متعال برای اینکه به او بفهماند همانجا جان او را گرفت و 100 سال در همانجا بود و بدنش تبدیل به استخوان و اسکلت شده بود الاغش هم همینطور بعد از 100 سال که زنده اش کرد.

خدا تعالی به حضرت عزیر علیه السلام فرمود: بگو چند مدت اینجا بودی او گفت: یک روز یا نصف روز ببیند 100 سال گذشته است اما او فکر میکند یک روز یا نصف روز گذشته است یا مثلا حضرت نوح علیه السلام 2500 سال عمر کرده است وقتی میخواستند جانش را گیرند از او پرسیدند چقدر طول کشید زندگیت فرمود: به اندازه اینکه از توی آفتاب بروم زیر یک سایه ای از ما هم اگر بپرسند که یادت هست کلاس پنجم دبستان بودیم چقدر خوش می گذشت عجب انگار همین دیروز بود توی کلاس پنجم یا چهارم دبستان نشسته بودم و ... عمر انسان اگر 100 سال هم باشد عین باد میگذرد وقتی مردیم 100 سال بعد بدن ما تبدیل به استخوان و اسکلت میشود و 100 سال بعدش دیگر اثری از استخوانهای مان هم نیست و این قضیه مرگ حتمی است.

بچه ها یک عده ای فیلمی را ساختند و از یک بچه یک روزه هر سال چند ثانیه فیلم گرفتند تا 100 سالگی شما هم میتوانید این کا را تجربه کنید عکسهایی که دارید کنار هم بگذاریم یعنی عکس زمان تولد عکس یک سالگی دو سالگی سه سالگی تا عکس الانتان را کنار هم بگذارید ببینید چقدر قیافه تان فرق کرده و بزرگ شده است حالا اینها آمده اند فیلم گرفتند و تا 100 سالگی هر سال از یک نفر از زمان بچگی فیلم گرفتند و دیگر اینکه بعد از مرگش را هم ساختند تا 100 سال بعد یعنی بعد از اینکه این بچه صدسالش شد و پیر شد و مرد از همین مرده عکس و فیلم میگرفتند بعد زا چند سال گوشت صورتش ریخت و کم کم اسکلت شد و کم کم استخوانهایش از هم جدا شد و کم کم بعد از 100 سال استخوانهایش تبدیل به خاک شد.

خدای متعال میفرماید افلم یسیروا فی الارض فیننظروا کیف کان عاقبة الذین من قبلهم کانوا اکثر منهم و اشد قوة و آثارا فی الارض فما اغنی عنهم ما کانوا یکسبون غافر82

برید نگاه کنید اقوامی قبل از شما بودند از شما بیشتر و قوی تر اما الان کجا هستند خاک شدند اثری از آنها نیست.

بروید تخت جمشید یا آثار باستانی و تاریخی و قدیمی را 

 

 

سوال:آیا انسان با این خاک شدن از بین رفته است و نابود میشود؟خیر، انسان یعنی بدن و روح . بدن متلاشی و اسکلت میشود وخاک میشود اما روح میماند و ابدی است.چه کسی میتواند معنای ابدی را توضیح دهد؟(جواب بنچه ها)

پای تخته مینویسیم:1و سمت راستش صفر میگذاریم(10)و بعد صفر دوم(100)و همین طور صفر میگذاریم و عدد را میخوانند با جایی که عدد را نمیتوانیم بخوانیم و کل تخته پر از صفر شود.حال که تخته ندارد بچه ها فرض کنید که روی دیوارها صفر کذاشتن  را ادامه دهیم و بعد میریم راه رو و بعد کلاس کناری باز جا تمام میشود میرویم دفتر مدیر،توی حیاط روی دیوار مدرسه ؛از مدرسه بیرون میرویم روی دیواریها خانه ها و شهر تا اینکه جاتمام میشود و همین طور ادامه میدهیم شهر کناری ؛کل کشور,کشور کناری ,کل  خشکی ها,دریاها,دور کره ماه و خورشید تا... آخرش باز میرسیم به پشت یکی که روی تخته نوشته بودیم.حالا بگید  این عددی که با این همه نقطه نوشته ایم بینهایت هست یا نه؟... خیر چون بینهایت و ابدی یعنی آخرش معلوم نباشد و این عددی که ما تصور کردیم آخرش معلوم است گرچه اسم عددش بلد نیستیم.روح ما که خود ما هستیم ابدی هست و اعمال ما هم که از ما سر زده است اینها هم ابدی هستند و همیشه همراه  ما هستند.

بیان داستان ورود انسان خوش سیما و خوش بو به قبر و بعدا ورود شگ وحشتناک به قبر و زخمی و  فراری شدن انسان خوش سیما ووقتی از او پرسیدند شما چه کسی هستی؟گفت من عمل های خوب او بودم که به این شکل در آمدم و آن سک اعمال بد و گناهان صاحب قبر بود و چون قرار هست که اعمال هر کسی برای همیشه همراه خودش باشد من پیش صاحب قبر رفتم اما متاسفانه صاحب قبر عملهای بد و گناهان زیادی مرتکب شده بود و توبه نکرده از دنیا رفته بود لذا او قویتر از من بود و من را بیرون کرد و تا همیشه این شک همراه او خواهد بود.

اما باقر علیه السالم میفرمایند هر گاه بنده ی مومن بمیرد(کسی که با توبه و کارهای خوب بیمیرد)شش چهره با او در قبرش وارد میشود از میان آنها یک چهره از همه نیکوتر و زیباتر و خوشروتر و خوشبوتر و پاکیزه تر هست آنگاه اما علیه السلام فرمود یک چهره سمت راست و یک  چهره سمت چپ و یکی روبرو و یکی پشت سر و یکی پایین پای اوست و آن چهره ای که از همه نیکوتر هست بالای سرش می ایستد پس اگر از سمت راست سراغ او بیایند (فرشته هایی که قرار هست در قبر کارهایی انجام دهند)چهره ای که در سمت راست اوست مانع میشود و همین گونه نسبت به شش طرف مانع میشوند؛سپس امام باقر علیه السلام فرمود در این هنگام زیباترین چهره میگوید خدا خیرتان بدهد شما چه مسانی هستید ؛چهره ای که در سمت راست صاحب قبر هست میگوید من نمازم و چهره ای که در سمت چپ اوست میگوید من زکاتم و چهره ای که در برابر اوست میگوید من روزه ام و چهره ای که پشت سر اوست میگوید من حج عمره ام و چهره ای که در پایین پای اوست میگوید من نیکی و اتباطی هستم که با برادران(دینی ات) داشتی؛آن گاه آنها به او میگویند تو کیستی؟تو از همه  ی ما نیکو روی تر و زیباتری ؛میگوید من ولایت خاندان حضرت محمد(ص)هست(بحار ج6)از این حدیث میفهیم که هر عملی چه خوب  چه بد بعد از مرگ همراه  ما هست و هر عملی به یک شکلی در می آید اگر عملم خوب باشد شکل خوب و زیبا و خوشبویی خواهد بود و اگر  عمل من بد و گناه باشد شکل بد و بدبو و ترسناکی خواهد بود.

بچه ها فرض کنید عمر ما 100سال باشد آیا مجبوریم در این دنیا کارخوب بکنیم یا مجبوریم در این دنیا کار بد یکنیم؟خیر؛خدا ما را آزاد گذاشته است و راه خوب و بد را  و عمل خوب و بد را به ما؛گفته(توسط پیامبران)و دیگه آزادیم که کدام را انتخاب کنیم و بعد از آنهم حتما می میریم.در مردن  کسی آزاد نیست یعنی نمیتواند بگوید نمیخواهم بمیرم یا دیرتر میخواهم بمیرم یا زودتر میخواهم بمیرم.خیر این مرگ دست خدا است.قطعا یک روزی میمیریم ولی بچه ها حواسمان باشد مرگ پل است؛پل ما بین دنیا و آخرت.از زندگی 100ساله زود گذر(که عین باد میگذرد که توضیح دادیم)با گذر کردن از این  پل (یعنی با مردن)وصل می شویم به زندگی ابدی(ابدی رو هم توضیح دادیم)و فقط هم اعمال ما همراهمان هست و دیگر هیچ ...

بچه ها هنگام مرگ و بعد از مرگ(در قبر و برزخ)انسان حالاتی داردکه این هم بستگی به عمل ما دارداگر عمل مندر این 100سال زندگی ام در دنیا خوب باشد و اگر گناه کرده ام و توبه کرده باشم این حالات مرگ و بعد از مرگ برای من خوب و خوش خواهد بود و لی اگر مل من خوب نبوده و گنااه کار و بی توبه بوده باشم حالات مرگ و بعد از مرگ برای ممن خیلی سخت و وحشتناک هست.

سختی های مرگ را سکرات موت میگویند.کسی که آدم بدی بوده و گناه کرده و توبه (پشیمانی از گناه و تصمیم گیری بر ترک گناه)نکرده هنگام مرگ مریضی و درد وجودش را میگیرد؛زبانش قفل  و نیرو از او گرفته میشود؛زن و بچه و اقوام گریه و ناله میکنند و او میشنود و دلش آتش میگیرد ؛غم جدا شدن از مال و زندگی و دوستان او را بی چاره میکند؛چشم او چیزهایی میبیند که تا به حال نمیدیده است مثلا ملائکه عذاب که خیلی ترسناک هستند و گرز آتشین و...

اما کسی که آدم خوبی بوده و کارهای خوب انجام میداده گناه نکرده یا اگر کرده توبه کرده ؛در حدیث هست که موقع مردن یک دست گلی را به او میدهند وتا بو کند,همین که بو میکند و لذت میبرد روح از بدنش جدا میشود و اصلا هیچ درد و ناراحتی احساس نمیکند.

بچه ها شیطان  موقع مردن هم دست از سر ما بر نمیدارد و کارهایی میکند تا افراد کافر از دنیا بروند؛بیان داستان بلعم باعورا که شیطان به او گفت بر من سجده کن تا نجاتم دهم یا اگر کسی به چیزی خیلی علاقه داشته باشد شیطان موقع مرگ او سراغ او می آید و مثلا به او می گوید اگر کافر نشوی آن چیز مورد علاقه ات را نابود میکنم و از این جور وسوسه  ها ولی بچه ها مژده اینکه خدا میدانسته است که شیطان نامرد که دشمن ماست میخواهد ما را نابود کند؛وقتی دممرگ هم دست از سر ما بر نمیدارد ؛یک عملی را به ما معرفی کرده است که اگر در طول عمر به آن عمل کنیم شیطان دم  مرگ  نمیتواند به ما نزدیک شود.میدانید کدام عمل است؟مواظبت و مراقبت بر نمازهای واجب(صبح و... مراقب باشیم ,مواظب باشیم اذان که شد برویم سراغ نماز)این باعث میشود که خود ملک الموت ما را تلقین کند و بگوید به ما خددا یکی است و غیره و ابلیس را ازما دور کند.پس ببینید اعمال ما د راین دنیا چقدر مهم است؛برخی اعمال؛ما را بهشتی میکند و برخی اعمال ما را جهنمی میکند.

ما چه میدانیم بهشت و جهنم چگونه هست؛اصلا عقل ما کشش فهم کیفیت بهشت و نعمتهایش و جنهم وعذابهایش را ندارد بچه ها چه کسی میتواند به بچه ای که در شکم مادرش هست و غذایش از خون درست میشود در این دنیا( که قرار هست که نه ماه دیگر بیایی)چلو کباب چیست و چه مزه ای دارد.چلو جوجه به آن بچه توضیح بدهیم؟سوزش آتش گاز را چگونه به او بفهمانیم؟قطع شدن دست و زخمی شدن و دردی که در بدن ما ایجاد میشود راچگونه به این  بچه در شکم مادر بفهمانیم؟نمیشود مگر اینکه سطح آن را خیلی پایین بیاوریم.ما هم که در این دنیا هستیم مثلل آن بچه ی در شکم مادر هستیم,ما هم نیتوانیم  نعمتها وغذابهای آخرت را که هنوز واردش نشده ایم خوب بفهمیم.

تا به بهشت یا جهنم نرویم نمیفهیم چه خبر هست ما خدا در قرآن تا حدی که امکان داشته است برای ما از نعمتهای بهشتی و عذاب های جهنمی بیان کرده  است تا ما برای خوب شدن و بد نشدن و  طرف گناه نرفتن انگیزه پیدا کنیم.

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر